Загальний огляд проблеми корупції в ДМС Харкова при оформленні закордонного паспорта

Неправомірні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області повторної сплати послуги з оформлення та видачі паспорту Громадянина України для виїзду закордон (далі - Паспорт) об’єднали робочу групу для ліквідації корупції в діяльності системи органів ДМС. Харківський ДемАльянс також долучився до антикорупційної ініціативи.

Будівля ГУ ДМС України в Харківській області (вул. Римарська 19)

Ініціативна група стверджує, що в діяльності підрозділів ДМС в Харківській області впроваджено цілий ряд схем з отримання коштів громадян у незаконний спосіб, а сама діяльність підрозділів ДМС з оформлення Паспорта відбувається з порушеннями національного законодавства в цій сфері. Ми усвідомлюємо, що проблема поширена в національному масштабі.

Ми розуміємо, що остаточне вирішення проблеми можливе лише завдяки ухваленню відповідного нового закону або скасуванням чи внесенням змін до існуючих законодавчих документів чи підзаконних актів та усуненням корупційної складової в діяльності підпрозділів ДМС:

  1. ліквідації корупційної складової: виключення з процесу оформлення Паспорта операцій з оплати так званих “послуг ДМС з оформлення Паспорта” та “сплати вартості бланка Паспорта”;
  2. виключення з процесу оформлення Паспорта сторонніх організацій (ДП “Документ” і підтриємство “Інформресурс”);
  3. проведення переатестації працівників ГУ ДМС в Харківській області та всіх його підроздлів.

Наведений нижче огляд ситуації щодо вимагання оплати зайвих платежів ГУ ДМС в Харківській обл. та його підрозділами є підсумком даних із попередніх громадських дій щодо збору інформації та спроб оформити Паспорт без додаткових платежів.

Отже, робота ДМС.

На даний момент прийом документів для оформлення Паспорта здійснюють ГУ ДМС в Харківській області, територіальні підрозіділи ДМС в Харківській області та міжрегіоналиний центр (пр. Правди 5).

ГУ ДМС в Харківській області. Сектор з централізованого оформлення документів (пр.Правди,5)

 
Як працює корупційна схема і які додаткові організації-прокладки діють у відділеннях ДМС - ви зможете прочитати в наступних публікаціях робочої групи. А також, у наступних оглядах нами буде презентована проблема додаткових платежів при оформленні біометричного паспорта. У даній статті ми розглянемо кроки, які були зроблені харківськими активістами за останні 1,5 роки, щодо ліквідації корупційних схем у ДМС України.

  1. Пряме Спілкування з ДМС з метою ліквідації додаткових платежів при оформленні Паспорта:

а) були здійснені візити до відділень ДМС в Харкові та ГУ ДМС в Харківській області.

Реєстратори всіх без виключень відвіданих відділень ДМС відмовили в прийомі документів на оформлення паспорту для виїзду закордон без додаткових платежів та без замовлення додаткових послуг ДМС. На даний момент такими відділеннями ДМС Харкова є: ГУ ДМС України у Харківській області, Дзержинське, Червонозаводське, Комінтернівське, Московське районні управління ДМС України в м. Харкові.

б) окрім того, були здійснені інформаційні запити із змістом щодо обов’язковості платежів платних послуг ДМС та відшкодування ДМС вартості бланка Паспорта. Відповіді на такі інформаційні запити від ГУ ДМС в Харківській області та Дзержинського РВ ДМС України в Хаківській області зазначили на обов’язковість додаткових платежів.

ГУ ДМС в Харківській обл, Жовтневий РВ

 
  1. Оскарження факту додаткових платежів в Прокуратурі

Було здійснене оскарження відмови в органах прокуратури щодо відмови в прийомі документів підрозділами ДМС в Харкові. На таку скаргу прокуратура Дзержинського району відмовила в винесені постанови чи подання до суду чи ДМС щодо ліквідацій порушень. Зазначена відмова оскаржується в прокуратурі міста Харкова.
На даний момент оскарження дій ДМС в оформленні Паспорта з додатковими платежами відбулося лише в Дзержинській районній Прокуратурі м. Харкова. Ініціативна група заохочує інших активістів до вирішення проблем додаткових платежів та оскарження незаконних дій ДМС в Прокуратурах інших районів Харкова та області.

Прокуратура Дзержинського району м. Харкова, вул. Тобольська 55-а

 

  1. Оскарження вимоги додаткових платежів при оформленні Паспорта в органах Суду.

Активістами, яким відмовили в прийомі документів без квитанцій сплати додаткових платежів були подані судові позови до окружного адміністративно суду, апеляційного адміністративного суду, вищого адміністративного суду. Оскарження дій працівників Харківських управлінь ДМС в суді щодо їх неправомірності по відношенню до громадян, проводилося в 5 судових справах, з них:

  1. Харківський окружний адміністративний суд визнав дії ДМС неправомірними - в 3 справах, з 5-ти поданих адміністративних позовів
  2. Харківський Апеляційний Адміністративний суд визнав дії ДМС неправомірними - випадках з 4-х поданих апеляційних позовів.
  3. Вищий адміністративний суд визнав дії ДМС неправомірними  у 2 випадках з двох касаційних проваджень.

Отже, в підсумку, по всім судовим провадженням позови на ДМС про неправомірність додаткових платежів у 120 і 87,15 грн були задоволені судами різних інстанцій.

Харківський апеляціний адміністративний суд (вул. Володарського, 46)

 

Вищий адміністративний суд України (м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5)

 

Повторне спілкування з ДМС:

Після виграшу справ у судах паспорт був виданий лише одному позивачу. Під час євромайдану: на хвилі загального процесу зміни вищого керівництва країни і, частково, місцевого.

І по сьогоднішній день активісти домагаються у відділень ДМС повторного прийняття документів, оформлення Паспортів, але результат (отримання Паспорта), без додаткових платежів, не був досягнений.

Місцеві районні та ГУ ДМС України в Харківській області відмовляються приймати документи або приймають їх та залишають на розгляд. На даний момент подані повторно два пакети документів, згідно з рішеннями суду, але є факт невиконання працівниками ДМС рішень суду. Інші документи - на стадії розгляду у відділеннях ДМС.


На сьогоднішній день (15.01.2015) нами було отримано відмову в оформленні закордонного паспорта без додаткових платежів, для людини, що виграла справу у Вищому Адміністративному Суді України, позов якої був задоволений в повній мірі (копія відмови додається нижче).


Ініціативна група та прес-служба Харківської обласної організації політичної партії “Демократичний Альянс”

kh@dem-alliance.org

 

15.01.2015

Магазин


Магазин команди

Наші друзі


Харківська область
Контакти
Харківський обласний осередок ВМГО "Молодь Демократичного Альянсу"
kh@dem-alliance.org

До списку новин

 


© 2012-2019 Команда Демократичного Альянсу

м. Київ, вул. Леонтовича 7, оф. 2
Тел./факс: (044) 338-24-68
e-mail: molod@dem-alliance.org
Адреса для листування: 03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 13, к.117